Dantų protezavimas
Dantų protezavimas – tai nesamų arba pažeistų dantų atkūrimas specialiomis medžiagomis, pagamintomis iš metalo, bemetalės ar cirkonio keramikos. Danties spalva, forma bei tekstūra yra priderinama prie natūralių dantų, todėl protezavimo rezultatas – estetiškai atrodantis, sveikas ir tvirtas dantis. Šiame straipsnyje aptarsime atvejus, kada prireikia dantų protezavimo, paaiškinsime, kodėl dantų protezavimas apskritai yra reikalingas, aptarsime skirtingus dantų protezavimo būdus, jų privalumus bei trūkumus.
Atvejai, kada prireikia dantų protezavimo
Dantų protezavimas yra reikalingas tada, kai dantys yra tiek pažeisti, kad jų nebeįmanoma sutvarkyti naudojant plombines medžiagas (pavyzdžiui, kariesas yra per daug išplitęs, dantys yra per daug nudilę ar nukentėję nuo kokios nors ligos ar traumos). Antra, dantų protezavimas tinkamas ir visiškai prarastų dantų atkūrimui (įmanoma atkurti nuo vieno iki visų dantų). Dantų protezai gali būti išimami arba fiksuojami, priklausomai nuo individualios paciento situacijos, jo poreikių ir galimybių.
Priežastys, kodėl dantų protezavimas yra reikalingas
Kai žmogus netenka vieno, kelių ar visų dantų, tai, visų pirma, sukelia psichologinių problemų. Baimė šypsotis ir juoktis, burnos dangstymas, nesamų dantų slėpimas tampa kasdieniais palydovais. Kompleksuojama dėl savo išvaizdos, kai kuriais atvejais vengiama bendrauti su aplinkiniais žmonėmis, baiminamasi neigiamos jų reakcijos – juk reprezentatyvi išvaizda mūsų dienomis yra labai vertinama, tad bedančio įvaizdis yra tikrai nekoks.
Žinoma, kai kuriems žmonėms estetinė dantų funkcija nėra tokia svarbi palyginus su tomis problemomis, kurias sukelia trūkstami dantys: sunku valgyti, maistas nėra tinkamai sukramtomas, tenka atsisakyti kai kurių mėgstamų patiekalų, valgymas apskritai tampa kančia. Kaip žinia, netinkamai sukramtytas maistas gali sukelti ir virškinamojo trakto problemų. Be to, maistas nuolat stringa tarpuose tarp dantų.
Ne mažiau rimta problema yra kaulo nykimas. Nesamo danties vietoje kaulas nebėra stimuliuojamas, todėl nyksta. Tai lemia ne tik išvaizdos pokyčius (žmogus atrodo vyresnis nei yra iš tiesų), bet ir problemas ateityje (pavyzdžiui, prieš dantų implantaciją kaulas pirmiausia turės būti priaugintas). Be to, likę dantys krypsta į nesamų dantų pusę, jiems tenka didesnė kramtymo apkrova, todėl jie taip pat susidėvi greičiau nei turėtų.
Dantų protezavimo būdai
Žodžiu, problemų apstu, todėl dantys kuo greičiau turėtų būti atkurti. Priklausomai nuo to, kokia yra jūsų dantų būklė, galimi keli protezavimo būdai: laminatės, įklotai bei užklotai, karūnėlės, tiltai, dalinai arba visiškai išimami protezai.
Laminatės, įklotai bei užklotai – tai mikroprotezai. Laminatės dažniausiai yra naudojamos priekinių dantų pažeidimams šalinti (nusidėvėjusiems, spalvą pakeitusiems, pažeistiems dantims ir panašiais atvejais), o įklotai bei užklotai yra skirti krūminių dantų pažeidimams koreguoti: dantis apsaugomas nuo nulūžimo ir ėduonies atsiradimo. Tiek laminačių, tiek įklotų bei užklotų didžiausias privalumas yra tas, kad stengiamasi išsaugoti maksimalų danties audinių kiekį, todėl dantis nėra bereikalingai pažeidžiamas.
Dantų karūnėlės yra tinkamos tada, kai dantis dėl tam tikrų priežasčių yra stipriai pažeistas. Jis nušlifuojamas iki reikiamo dydžio ir ant jo iki pat dantenų krašto užmaunama karūnėlė.
Karūnėlių tiltai yra naudojami tada, kai visiškai netenkama vieno ar kelių greta esančių dantų. Dirbtiniai dantys yra sujungiami ir fiksuojami prie kiaurymės kraštuose esančių dantų (juos prieš tai nušlifavus).
Išimami daliniai dantų protezai yra tvirtinami prie šalia kiaurymės esančių sveikų dantų specialiais metalo užraktais.
Visiškai išimami dantų protezai yra skirti žmonėms, kurių burnoje nebeliko natūralių dantų.
Dantų protezų trūkumai
Dantų protezai turi daug privalumų, bet, deja, turi ir nemažai trūkumų. Fiksuotų karūnėlių bei tiltų atveju yra pakenkiama visiškai sveikiems dantims, nes šlifuojant pažeidžiamas jų emalis. Be to, atraminiams dantims tenkanti kramtymo apkrova yra didesnė. Rezultatas – šių dantų gyvavimo trukmė yra stipriai sutrumpinama. Išimami protezai gali kelti diskomfortą (trinti, spausti ar kitaip erzinti), vargina ir jų nestabilumas. Be to, žandikaulio kaulas nėra pakankamai stimuliuojamas, todėl palaipsniui nyksta.
Protezavimas ant dantų implantų
Laimei, nors minėti protezavimo būdai vis dar yra taikomi, yra pažangesnių būdų, kaip atkurti prarastus dantis. Technologijos nestovi vietoje ir yra galimybė išvengti visų minėtų dantų protezavimo trūkumų.
Nesamo danties vietoje gali būti įsuktas danties implantas, atstosiantis natūralaus danties šaknį. Protezavimo darbai yra atliekami ant implanto. Šis metodas turi daug pranašumų: nėra kenkiama sveikiems dantims (jie nėra šlifuojami), kaulas yra tinkamai stimuliuojamas, todėl jo nykimo problema yra išsprendžiama, dantų protezai yra stabilūs ir nesukelia jokio diskomforto, nėra neigiamo poveikio dantenoms bei gleivinei, dantų protezai yra ilgaamžiai ir estetiški.