08 Gru

Dantų implantacijos procedūra

Dantų implantavimasDantų implantacija – procedūra, kurios metu yra atkuriamas trūkstamas dantis (ar trūkstami dantys). Gydymas susideda iš dviejų pagrindinių etapų. Pirmasis – danties implanto įsriegimas į kaulą (šio etapo metu atkuriama danties šaknis). Antrasis – protezavimas (jo metu atkuriama matoma danties dalis). Danties vainiko atkūrimui gali būti pasitelktas ne vienas gydymo būdas, bet vienintelis būdas atkurti danties šaknį – implantas.
Dantų implantacijos procedūra yra pakankamai ilga. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad ji labai sunki ir  varginanti. Bet nereikėtų daryti skubotų išvadų, kol neturite pakankamai informacijos. Apžvelkime dantų implantaciją žingsnis po žingsnio:

  • Kaip ir bet kokio kito gydymo metu, viskas prasideda nuo gydytojo konsultacijos. Pirmiausia padaroma skaitmeninė panoraminė rentgeno nuotrauka, įvertinama dantų būklė bei nustatoma diagnozė. Gydytojas paaiškina, koks gydymas bus reikalingas, kiek implantų reikės, nustatomas implanto ilgis, skersmuo bei įdėjimo vieta. Aptariama bendra paciento sveikatos būklė, jo lūkesčiai ir galimybės.
  • Jei yra kokių nors žandikaulio kaulo defektų, implantacija negali būti pradedama, kol kaulas nėra regeneruotas. Šiai procedūrai naudojamas nuosavas, iš donorinės srities paimtas kaulas. Atkėlus gleivinę, kaulo blokai yra pritvirtinami varžteliais, o tarpeliai užpildomi kaulo pakaitalu. Implantacijos procedūra pradedama, kai kaulas sugyja. (Jei kaulas yra sveikas, šis etapas yra praleidžiamas).
  • Paskirtą dieną ir valandą implantacijos procedūra yra pradedama nuo nuskausminimo. Kai anestetikai visiškai suveikia, daromi pjūviai dantenose, jos yra atsluoksniuojamos nuo kaulo. Su specialiais įrankiais žandikaulyje išgręžiama reikiamo dydžio ertmė. Galiausiai implantas yra įsriegiamas į kaulą, o žaizda susiuvama. Procedūra trunka nuo pusės valandos iki dviejų valandų (priklausomai nuo operacijos sudėtingumo ir nuo to, kiek implantų yra įstatoma).
  • Jei dantys yra matomoje dalyje (priekyje), įstatomos laikinos kosmetinės karūnėlės.
  • Jei operacija nebuvo sunki, vienintelis pooperacinis požymis – tinimas, kuris praeina per tris dienas. Jei operacija buvo sudėtingesnė, pooperaciniu periodu gali būti juntamas nedidelis skausmas. Šiame etape pagal poreikį turi būti vartojami gydytojo išrašyti skausmą malšinantys vaistai, taip pat ir antibiotikai – kad būtų išvengta infekcijos.
  • Po 7-10 dienų išimami siūlai.
  • Kitas, pakankamai ilgas, etapas – laukimo: reikės laiko, kol implantas prigis. Tai paprastai trunka nuo šešių savaičių iki šešių mėnesių.
  • Kai implantas prigyja, kito vizito pas gydytoją metu yra prapjaunama implantacijos metu užsiūta žaizda, ir užsukama gijimo galvutė. Paimamas danties atspaudas, pagal kurį laboratorijoje dantų technikas sukuria protezą.
  • Sugijus žaizdai prie implanto yra pritvirtinama protezo atrama, galiausiai – ir protezas.

Tikslesnė protezavimo eiga priklauso nuo individualios situacijos: kiek dantų trūksta (vieno, kelių ar visų) bei koks protezavimo tipas yra pasirenkamas. Jei trūksta vieno danties, tai tolimesni veiksmai yra ganėtinai aiškūs: prie implanto pritvirtinama karūnėlė. Jei trūksta kelių dantų, gali būti implantuojamas kiekvienas dantis atskirai, arba dedamas implantų tiltelis (nauji dantų vainikėliai yra sukabinami ir fiksuojami ant dviejų ar daugiau implantų; rezultatas – stabilūs, patvarūs ir nenuimami dantys). Jei trūksta visų dantų, tvirtinamas išimamas arba fiksuotas protezas.
Svarbu suprasti, kad danties netekimas – tai ne vien estetinė problema. Kai danties nėra, kramtymo jėga pasiskirsto netolygiai. Jei žandikaulio kaulas tam tikrose vietose nėra stimuliuojamas, jis silpsta ir nyksta. Galiausiai pastebimi veido pokyčiai, kurie sukelia senėjimo įspūdį. Implantacijos metu atkurti dantys tvirtai remiasi į žandikaulį, stimuliuoja jo kaulą, tad kaulo nykimo problema yra išsprendžiama. Be to, nereikia pamiršti ir kitų dantų implantacijos privalumų: estetiškai atrodančios šypsenos bei pagerėjusios valgymo kokybės.