24 Lap

Dantų tiesinimo metodai ir breketų rūšys

Dant tiesinimas breketaisJei norite pasigirti gražia šypsena, neužtenka, kad dantys būtų balti bei nesugedę, ne mažiau svarbu, kad jie būtų ir tiesūs – kreivi dantys niekada neatrodo patraukliai. Vieni žmonės gali džiaugtis, kad jų dantys yra tiesūs iš prigimties, kitiems reikia ieškoti būdų kaip dantis ištiesinti. Tokiais atvejais prireikia ortodontinio gydymo. Dažniausiai naudojama priemonė dantų tiesinimui – breketai. Ar žinote, kokios yra breketų rūšys bei kaip jie veikia? O ar kada susimąstėte, kodėl dantys kreivėja ir kodėl dar, be estetinių priežasčių, jie turėtų būti tiesinami? Aptarkime tai.

Kreivų dantų priežastys

Didžiulę įtaką dantų tiesumui turi genetiniai faktoriai. Jei vieno iš tėvų dantys yra kreivi, nemaža tikimybė, kad ta pati lemtis laukia ir jų atžalos. Jei abiejų tėvų dantys kreivi, ši tikimybė dar labiau išauga. Taip pat svarbus kūdikystės periodas: jei vaikas yra maitinamas natūraliai, žandikaulis vystosi teisinga linkme, ir atvirkščiai, maitinimas iš buteliuko prisideda prie dantų kreivėjimo. Neigiamą įtaką daro ir tokie įpročiai kaip piršto čiulpimas, nagų graužimas. Kreivi dantys gali būti ir traumų pasekmė.

Priežastys, kodėl dantys turėtų būti tiesinami

Be abejonės, dantų tiesinimas dažniausiai pasirenkamas dėl estetinių priežasčių. Kreivi dantys gali neigiamai veikti emocinę žmogaus savijautą, kai bijoma juoktis ar kai dantis visais atvejais stengiamasi pridengti. Bet kreivi dantys gali kelti ir kitokių rūpesčių. Sąkandžio anomalija gali neigiamai veikti tam tikrų garsų artikuliavimą. Jei dantys yra kreivi, kai kurias jų vietas gali būti sunku išvalyti – o nevalomose vietose dantys genda. Kai kuriais atvejais netaisyklingai išaugę dantys gali traumuoti gleivinę ar gomurį. Kai dantys netaisyklingai sudygę, kramtymo krūvis yra paskirstomas netolygiai, todėl kai kurie dantys greičiau sudyla nei turėtų. Jei sąkandis yra labai netaisyklingas, blogai sukramtomas maistas, o tai lemia virškinamojo trakto problemas. Nesutvarkyti kreivi dantys gali trukdyti protezavimui ar implantavimui vėlesniame amžiuje.

Dantų tiesinimo būdai

Dantims tiesinti yra naudojami dvejopi dariniai: nuimami bei nenuimami ortodontiniai aparatai. Nuimami aparatai – tai plokštelės, tvirtinamos specialiais kabliukais. Jie yra ganėtinai nebrangūs ir taikomi lengvesnių atvejų gydymui, dažniausiai vaikams.
Sudėtingesniems atvejams gydyti naudojami breketai – tai nedideli dariniai, klijuojami ant kiekvieno danties. Jie yra sujungiami viela, kuri, įtempta iki reikiamo ilgio, verčia dantis pamažu judėti tam tikra kryptimi. Breketai yra nenuimami visą gydymo laiką, tol, kol nepasiekiamas norimas rezultatas (gydymas paprastai trunka nuo 1,5 iki 2,5 metų, priklausomai nuo individualios paciento situacijos).

Breketų rūšys

Breketai pagal rūšis gali būti skirstomi į metalinius, estetinius, liežuvinius bei beligatūrinius. Kiekviena rūšis turi savų privalumų bei trūkumų. Apžvelkime jas.
Metaliniai breketai – populiariausi. Jų kaina yra mažiausia, bet jie nėra estetiški. Metalinių breketų rūšių yra ne viena, jie tarpusavyje skiriasi savo dydžiu, vidinėmis savybėmis, patogumu pacientui, ir žinoma, kaina.
Estetiniai breketai yra tokios pačios spalvos kaip dantys, todėl nėra taip greitai pastebimi. Jie yra gaminami iš plastiko, keramikos arba kombinuojami su metalu. Bet jie yra brangesni nei metaliniai breketai, juos sudėtingiau nuimti, jie gali sulūžti, o ir gydymas trunka ilgiau.
Liežuviniai breketai yra tvirtinami iš vidinės dantų pusės, todėl yra nepastebimi. Bet jie gali trukdyti kalbai ir erzinti iežuvį, labai sunku tinkamai išvalyti dantis, be to, jie yra ženkliai brangesni ir netinkami visų atvejų gydymui.
Beligatūriniai breketai turi specialų užraktą, kuris sušvelnina trintį ir dantys yra spaudžiami su mažesne jėga. Gydymas gali trukti trumpiau, vizitai pas ortodontą yra retesni, be to, mažesnė tikimybė, kad reikės šalinti dantis. Deja, jie nėra tinkami visiems atvejams.
Breketų trūkumai
Nors ortodontinis gydymas yra labai reikalingas, bet reikia nusiteikti ir kai kuriems nepatogumams. Kai ant dantų yra uždėti breketai, juos pakankamai sudėtinga prižiūrėti. Nepaisant to, dantims labai reikalinga kruopšti priežiūra, kitaip jie pradės gesti. Dar vienas minusas – privalomi dažni vizitai pas ortodontą (kas 4-6 savaites). Be to, dantų tiesinimas breketais nėra labai maloni procedūra. Po kiekvieno vizito pas ortodontą kelias dienas jaučiamas tempimas, veržimas.
Ką dar reikia žinoti?
Tinkamiausias laikas dantų tiesinimui breketais – paauglystė. Bet iš tiesų griežtų amžiaus apribojimų nėra.