03 Lap

Kuo svarbi burnos higiena

Gera dantų priežiūraAr žinote, koks yra gražių dantų pagrindas? Atsakymas paprastas: jie turi būti sveiki. Patikėkite, jūsų šypsena tikrai nieko nesužavės, jei dantys bus pageltę, pajuodę, nutrupėję, įskilę ar kitaip deformuoti. O tam, kad dantys būtų sveiki, juos reikia tinkamai prižiūrėti. Ar esate tikras, kad darote viską, kad užtikrintumėte maksimalią savo dantų priežiūrą?

Burnos higienos svarba

Kiekvieną kartą pavalgius ar atsigėrus ant dantų kaupiasi apnašos, kurios laikui bėgant virsta dantų akmenimis. Ypatingai greitai dantų akmenys formuojasi vidinėje dantų pusėje, tarpdančiuose, taip pat tose dantų vietose, kurios nenusivalo valgant. Jei dantų apnašos yra laiku nuvalomos, dantų akmenys nesusidaro. Jei to padaryti laiku nespėsite, dantų akmenų tikrai atsiras, o jų savo pastangomis jau nebepašalinsite. Deja, juos šalinti būtina, nes, priešingu atveju, jie gali sukelti įvairias dantų bei dantenų ligas, kurios, progresuodamos ir negydomos, gali lemti netgi dantų netekimą.
Kaip to išvengti? Visų pirma, dantims labai svarbi individuali kasdienė burnos higiena, kurios metu dantys yra valomi dantų šepetėliu bei siūlu, tarpdančiams naudojamas dantų siūlas, o maisto likučiai išskalaujami su skalavimo skysčiu. Antra, ne mažiau svarbi yra profesionali burnos higiena, kuri reguliariai turėtų būti atliekama odontologijos klinikoje. Aptarkime tai plačiau.

Individuali burnos higiena

Turbūt nieko nenustebins teiginys, kad dantys turi būti valomi du kartus per dieną: ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą. Bet ar žinote, kad ne mažiau svarbi yra dantų valymo kokybė? Turi būti nuvalomas kiekvienas dantis, tiek iš išorinės, tiek iš vidinės dantų pusės. Tai turi būti daroma minkštu dantų šepetėliu bei dantų pasta. Tiek dantų šepetėlis, tiek dantų pasta turi būti reguliariai keičiami (dantų šepetėlis laikui bėgant nusidėvi, be to, ant jo kaupiasi mikrobai, o per ilgai naudojant vieną dantų pastą, prie jos yra priprantama ir ji nebėra tokia veiksminga kaip galėtų būti). Ne mažiau reikšmingi yra taisyklingi valymo judesiai bei kruopštumas.
Kadangi tarpdančiai taip pat turi būti valomi, o vien dantų šepetėliu to padaryti neįmanoma, būtina naudoti tarpdančių siūlą ar specialų tarpdančių šepetėlį. Ši procedūra turi būti atliekama kasdien. Taip pat kiekvieną dieną reikia skalauti burną specialiu skysčiu: taip pašalinsite maisto likučius, užtikrinsite malonų burnos kvapą ir apskritai pagerinsite burnos būklę, nes skalavimo skystis teigiamai veikia ne tik dantis, bet ir minkštuosius burnos audinius.
Be to, jei norite išvengti dantų akmenų, atkreipkite dėmesį į savo įpročius. Dantų akmenų susidarymą skatina rūkymas, raudonojo vyno vartojimas, arbatos bei kavos gėrimas, minkštų maisto produktų valgymas. Polinkis kauptis akmenims taip pat priklauso ir nuo individualių dantų savybių bei sąkandžio taisyklingumo.

Profesionali burnos higiena

Profesionali burnos higiena yra atliekama specialisto. Odontologijos klinikoje ši procedūra turėtų būti atliekama du kartus per metus (kai kuriais atvejais, ir dažniau). Jos metu yra pašalinami dantų akmenys bei dantų apnašos, nupoliruojami dantų bei plombų paviršiai (tai lemia, kad dantų apnašos bus linkusios mažiau kauptis). Procedūra atliekama naudojant specialius instrumentus ir paprastai yra neskausminga (bet kokiu atveju, jei jausite skausmą, galimas ir nuskausminimas).

Išvados

Tinkama dantų priežiūra – tai sveikų ir gražių dantų pagrindas. Jei norite, kad aplinkiniai žavėtųsi jūsų kerinčia šypsena, nepamirškite kiekvieną rytą bei vakarą kruopščiai ir taisyklingai išsivalyti dantų, naudoti dantų šepetėlį, pastą, dantų siūlą bei burnos skalavimo skystį, taip pat du kartus per metus apsilankykite pas burnos higienos specialistą.