Dažniausios problemos su dantimis
Ar žinote, kokia yra dažniausiai pasitaikanti dantų liga? Tai dantų kariesas. Svarbu, kad jis būtų diagnozuotas laiku ir nesukeltų rimtesnių komplikacijų. Žinoma, užvis geriausia, kad jis apskritai neatsirastų. O tai yra nesunkiai pasiekiama. Jei norite sužinoti daugiau informacijos, perskaitykite mūsų straipsnį: papasakosime, kaip ir kodėl atsiranda dantų kariesas bei kaip jis yra gydomas. Be to, straipsnio pabaigoje pakalbėsime ir apie protinius dantis: jų sukeliamas problemas bei sprendimo būdus.
Dantų kariesas bei jo komplikacijos
Jei manote, kad dantų kariesas (dar kitaip vadinamas ėduonimi) jums negresia, nebūkite tuo toks užtikrintas – dantų kariesas yra viena labiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Dantų karieso atsiradimui turi būti sudarytos palankios sąlygos: laiku nepašalinamos dantų apnašos, didelis suvartojamų angliavandenių kiekis, tam tikrų mikroelementų stoka, nekokybiška burnos higiena, kramtymo funkcijos sumažėjimas valgant pernelyg susmulkintą maistą. Polinkis atsirasti kariesui priklauso ir nuo individualių danties savybių, nuo hormoninių pokyčių organizme, nuo nuolat jaučiamo streso. Dažnai karieso galima išvengti, jei tik yra tinkamai rūpinamasi savo dantimis, mityba bei gyvenimo būdu.
Pradinėse stadijose kariesas nesukelia diskomforto, todėl yra pastebimas tik odontologo. Jei kariesas plinta toliau, pažeistus dantis skauda ir gelia nuo karšto, šalto, rūgštaus ar saldaus maisto, skausmas vis stiprėja ir ilgiau trunka. Be to, kadangi maistas nėra tinkamai sukramtomas, prasideda virškinamojo trakto negalavimai.
Ėduonis visada atsiranda tose dantų vietose, kurios nėra tinkamai išvalomos. Burnos mikroflora skaido apnašose esančius angliavandenius ir išskiria rūgštis, vyksta emalio ir kitų danties dalių demineralizacija, danties kietieji audiniai irsta. Viskas prasideda nuo nedidelės duobutės emalio paviršiuje, kuri vis plinta ir didėja.
Dantų gydymas priklauso nuo, kaip toli kariesas yra pažengęs. Pradinės dantų karieso stadijos gali būti gydomos tepant pažeistas vietas specialiomis medžiagomis. Jei kariesas progresuoja, pažeista danties ertmė yra išvaloma ir užplombuojama.
Deja, jei dantų gydymas nėra pradedamas laiku, pulpoje prasideda uždegimas (pulpitas). Uždegimas gali būti tiek lėtinis, tiek ūminis, gali būti nejuntama visiškai jokių simptomų, bet taip pat gali prasidėti pulsuojantys, priepuoliniai skausmai, plintantys ir į kitas kūno dalis. Pulpitas yra gydomas pašalinant pulpą bei specialiomis medžiagomis plombuojant danties kanalą. Negydomas pulpitas gali sukelti dar rimtesnių problemų. Viršūniniai pūliniai bei periodontitas – tik dalis galimų komplikacijų, todėl į pulpitą negalima numoti ranka tikintis, kad jis savaime praeis.
Protiniai dantys
Deja, suaugusiems žmonėms problemų kelia ne tik dantų kariesas, bet ir dygstantys ar jau sudygę protiniai dantys. Protiniai dantys yra keturi, jie išauga apie 16-25 gyvenimo metus tolimiausiose viršutinio bei apatinio žandikaulio dalyse.
Protiniai dantys paprastai yra visiškai nenaudingi, kadangi neatlieka kramtymo funkcijos, bet problemų sukelia begalę. Žandikaulyje jiems ne visada yra pakankamai vietos, todėl jie gali pernelyg prisispausti prie kitų dantų ir jiems trukdyti, jie gali augti kreivi ir pasisukę į kitą dantį. Protiniai dantys gali užsikrėsti ėduonimi netgi dar pilnai neišdygę, o būdami po dantenomis. Blogiausia, kad jie gali perduoti ėduonį ir greta esantiems dantims (kadangi protiniai dantys yra sunkiai pasiekiami, jie ne visada yra tinkamai išvalomi), be to, jie gali sukelti nervų uždegimus. Aplink juos esančios dantenos gali ištinti ir sukelti skausmą ar kitokį diskomfortą, būna sunku ryti, prasižioti. Taigi protinių dantų dygimas tikrai nėra itin malonus.
Todėl dauguma odontologų rekomenduoja protinius dantis pašalinti. Jei jie kelia problemų, nėra tikslo jų gydyti. Pašalinus protinius dantis, ne tik išsprendžiama kamuojanti problema, bet kartu užkertamas kelias ir kitoms ligoms (nėra danties, nebus ir problemų). Tai nedidelė chirurginė procedūra, kurios metu yra atveriami minkštieji burnos audiniai bei specialiais instrumentais ištraukiamas dantis. Kurį laiką po danties pašalinimo gali būti juntami nemalonūs pojūčiai, bet jie greitai praeina, o pati procedūra yra nuskausminama, tad baimintis neverta.