05 Geg

Periodonto ligos

Profesionali burnos higienaVisi žinome, kaip atrodo sveiki dantys: balti, blizgantys, nepažeisti ėduonies. Pastebėję pakitimus ar pajutę skausmą, paprastai kreipiamės į odontologą, norėdami iškilusias problemas išspręsti. Deja, nedaugelis iš mūsų susimąstome, kad sveikos dantenos yra ne mažiau svarbios nei sveiki dantys, todėl bet kokie dantenų pakitimai taip pat turėtų būti paskata apsilankyti pas odontologą, nes dantenų uždegimas – klastinga liga, sukelianti nemalonias pasekmes. Ar galėtumėte atsakyti, kokios yra dantenų uždegimo priežastys? Ar žinote, kokie yra dantenų uždegimo etapai (kaip liga progresuoja)? Galiausiai, ar ką nors girdėjote apie tai, kaip dantenų uždegimas yra gydomas? Jei ne, siūlome paskaityti mūsų straipsnį ir rasti atsakymus į visus minėtus klausimus.

Kas sukelia dantenų uždegimą?

Pagrindinė dantenų uždegimo priežastis – apnašos, kuriose (laiku jų nepašalinus) kaupiasi bakterijos. Dantenų uždegimo atsiradimą lemia ir dantų akmenys, ėduonies pažeisti dantys, prasta individuali burnos higiena, nekokybiškos plombos ar protezai. Dantenų uždegimas gali būti nulemtas genetinių faktorių ar tam tikrų žmogaus veiksmų (jei yra rūkoma, nevisavertiškai maitinamasi, jei nuolat jaučiamas stresas, jei vartojami tam tikri medikamentai ar sergama tam tikromis ligomis).
Blogiausia, kad dantenų uždegimas yra neskausminga liga, todėl dažnai ji yra pastebima tik tada, kai jau yra smarkiai progresavusi. Net ir jauni žmonės gali susirgti šia liga, todėl, jei, pavyzdžiui, jūs esate trisdešimtmetis ir jūsų dantenos kraujuoja, nedelsdamas kreipkitės į savo odontologą.

Dantenų uždegimo stadijos

Sveikos dantenos yra tampriai prigludusios prie dantų, jos rausvos, nekraujuojančios, nepaburkusios. Bet kokie dantenų pakitimai rodo dantenų uždegimo galimybę.
Pirmoji dantenų uždegimo stadija – gingivitas. Dantenos gali pradėti kraujuoti valgant ar valantis dantis, jos pakeičia spalvą, paburksta, praranda elastingumą ir blizgesį. Negydomas gingivitas progresuoja į periodontitą (liaudiškai jis vis dar kartais vadinamas parodontoze).
Periodontitas – tai progresavęs uždegimas, pažeidžiantis ne tik dantenas, bet ir periodonto raištį bei kaulą. Kraujuoja dantenos, jos gali supūliuoti, tapti nejautriomis, glebiomis, iš burnos sklinda nemalonus kvapas. Dantenoms atšokus nuo dantų formuojasi periodonto kišenės, kurios tampa „prieglobsčiu“ bakterijoms, minkštam dantų apnašui bei dantų akmenims. Pradėjus tirpti žandikaulio kaului dantenos atsitraukia nuo dantų, dantys pradeda klibėti ir atsiranda didelė rizika, kad jie apskritai iškris.
Todėl, jei jūsų dantenos kraujuoja, nemanykite, jog tai nieko rimto – iš pirmo žvilgsnio nereikšmingas simptomas gali baigtis dantų netekimu. Perspektyvos liūdnos ir nepatrauklios, tad nepamirškite laiku pasirūpinti savo dantimis bei dantenomis.

Dantenų uždegimo gydymo būdai

Pradinėse stadijose (kai diagnozuojamas gingivitas) turi būti atlikta profesionali burnos higiena. Odontologas nurodo pacientui, kaip tinkamai prižiūrėti dantis, rekomenduoja dezinfekuojantį burnos skalavimo skystį bei teigiamai veikiančią dantų pastą. Jei laikomasi visų gydytojo nurodymų, jokio kito gydymo neprireikia.
Deja, jei liga progresuoja į periodontitą, gydymas yra kur kas sudėtingesnis. Jei tik įmanoma, pirmiausia taikomas nechirurginis gydymo būdas – dantų  šaknų apnašų nuvalymas bei poliravimas. Jei tai nepadeda, prireikia chirurginio gydymo: lopo operacijos, kaulo ar minkštųjų audinių priauginimo, gingivektomijos ar panašaus pobūdžio kitos chirurginės operacijos.
Rekomendacijos
Dantenų uždegimo galima išvengti. Burnos sveikatos pagrindas – kokybiška kasdienė individuali burnos higiena. Jei dantys kruopščiai ir taisyklingai valomi dukart per dieną, naudojamas ne tik dantų šepetėlis bei pasta, bet ir tarpdančių siūlas bei skalavimo skystis, dantenų uždegimo galimybė yra sumažinama iki minimumo. Žinoma, ne mažiau svarbu reguliariai lankytis pas odontologą, kuris ne tik atliks profesionalią burnos higieną, bet ir diagnozuos net menkiausius dantenų pakitimus. Jei dantenų uždegimas atsiranda, svarbu jį atpažinti kuo anksčiau, nes progresavusi liga kelia daug rūpesčių: ne tik nemalonius simptomus, bet ir ilgą bei sudėtingą gydymą. Jei jums buvo diagnozuotas periodontitas, net ir išgydžius jį, būtina laikytis visų gydytojo rekomendacijų ir ypatingai kruopščiai prižiūrėti dantis, nes liga gali bet kada atsinaujinti.